Jubilejní 40. Rennsteiglauf opět rekordní

rsl 2012 001Report Jiřího Bezrouka, který se zúčastnil 40. ročníku běhu  Rennsteiglauf v Německu a umístil se na 82. místě celkově a 8. místě v kategorii 50 let s časem 6:36:46

Rennsteiglauf  www.rennsteiglauf.de je název kultovního, zřejmě nejmasovějšího, přírodou vedeného dálkového běhu v Evropě.

Přívlastek kultovní je na místě, tento ultramaratónský, maratónský a půlmaratónský běh vznikl a dodneška je pořádán na území bývalého DDR. Téměř všechny komentáře letošního jubilejního ročníku srovnávají historické události v období jeho vzniku s dnešní situací a to co se nezměnilo, to je prestiž získaná absolvováním Rennsteiglaufu, která dosahovala u účastníků vrcholu před 40 lety stejně jako dnes a to nejen u atletů – běžců, ale i u všech ostatních finisherů.rsl 2012 schmiedelfeld 002

Přívlastek nejmasovější je podložen letošní rekordní aktivní účastí více než 16.000 účastníků, přičemž Supermaratón v délce 73 km absolvovalo 2.499 startujících, maratón 3.422 startujících a půlmaratón 6.048 startujících, zbytek absolvoval kratší běhy včetně Nordic walking distance.

Přívlastek přírodou vedený vyjadřuje vedení  95% trasy Supermaratónu po nezpevněných lesních a lučních cestách z Eisenachu (200 m nad mořem) po hřebenu Thüringerského lesa, přípomínajícího naši Vysočinu, s nadmořskou výškou kolísající mezi 700 a 900 metry nad mořem, přes známé středisko zimních sportů Oberhof, do cílového městečka Schmiedefeldu, které  se jednou v roce stává  místem, hostícím 35.000 příchozích návštěvníků představujících finišující startující, jejich doprovod, a organizátory.

Vskutku náročný ultramaratón, zajištěný profesionální m a dlouhodobými zkušenostmi prověřeným know how organizátorů logicky každoročně přitahuje pozornost neustále rostoucího počtu starujících a to se projevuje v pozitivním hodnocení této akce. Běžecký server marathon4you.de vyhodnotil Rennsteiglauf jako třetí nejoblíbenější maratón roku 2011, současně jako nejlepší cross maratón roku 2011 a jako nejlepší ultramaratón roku 2011.

Nejen rekorní masová účast startujících, ale i výkon vítěze supermaratónské trasy Christiana Seilera podtrhl letošní rekordní jubilejní ročník. Po třech předchozích vítězstvích na půlmaratónu a dalších třech vítezstvích na maratónské trase se poprvé zúčastnil Supermaratónu a zvítězil v rekordním čase 5:10:20 h, čímž o 5 minut překonal dosud nejlepší výkon.

rsl 2012 medaileLetošní ročník byl poznamenán prudkou změnou počasí den před termínem závodu, s následným ochlazením o 15°C a celonočním deštěm před startem. Během ultramaratónu již nepršelo, teplota na startu a v cíli se pohybovala okolo 10°C, v nejvýše položených místech však klesala k 5°C. Přes vytrvalý déšť před závodem nebyl povrch trasy blátivý a rozmáčený, tvrdý a kamenitý povrch stačil přívaly vody odvést mimo trasu.

Pořadatelé připravili pro 16.000 startujících celkem 32 hojně zásobených občerstvovaček, na kterých bylo k dispozici mimo jiné 13 tis. jablek, 17 tis. banánů a 32 tis. l nápojů. Četnost, kvalita, množství a sortiment občerstvení byl zřetelně nadstandardní.

Nejen kvalita občerstvovacích stanic, profesionální um pořadatelů a zařazení běhu do Evropského poháru ultramaratónů www.europacup-ultramarathon.eu , ale především trasa samotná a prožití kultovní atmosféry vskutku vyjímečného ultramaratónu jsou tou nejlepší pobídkou k účasti na příštím 41. ročníku Guts Muths-Rennsteiglauf ultramaratónu., který se koná 25.května 2013. Již dnes mají pořadatelé více než 600 přihlášek.

Podrobnější informace včetně fotodokumentace budou prezentovány dne 1.7.2012 po první etapě Moravského Ultramaratónu v Lomnici.

Jiří Bezrouk

Statistika

  • Uživatelů 2
  • Články 198
  • Počet zobrazení článků 1066632