10 lužických sedmistovek

IMG 9719Jedinečné panoráma lužických hor vytváří jejich jednotlivé vrcholky s četnými rozhlednami, vypínající se z okolních zalesněných porostů. Deset nejvyšších vrcholů s nadmořskou výškou přes 700 m představuje mety, které bylo třeba zdolat v rámci druhého ročníku dvouetapového ultramaratónu 10 lužických sedmistovek www.10luzickychsedmistovek.cz, který se uskutečnil v termínu 18. a 19. srpna v Radvanci u Nového Boru. Filozofie organizátorů propojit 10 nejvyšších vrcholů v uvedené lokalitě je nejen technicky zajímavá, ale především bežecky lákavá a to jak z hlediska důvěrného poznání krás Lužických hor, tak i důvěrného poznání vlastních schopností při zdolávání výškových metrů.

IMG 9486 První, sobotní etapa dlouhá ca 65 km s výškovým převýšením ca 2.000 m měla tvar podkovy a vedla z Radvance přes šest sedmistovek Studenec, Jedlová, Pěnkavčí vrch, Weberberg, Luž a Hvozd, částečně i po německém území, do cílového Krompachu. Druhá nedělní etapa dlouhá ca 43 km s výškovým převýšením ca 1.300 výškových metrů propojila start a cíl v Radvanci se čtyřmi sedmistovkami Bouřný, Velký Buk, Malý Buk a Klíč. Obě etapy se konaly za nádherného letního počasí vyzývajího k setrvání na vrcholcích s výhledem do dalekého okolí.
Skvěle byla zajištěna logistika velmi dobře zásobených občerstvovacích stanic. Občerstvovačky byly výhodně rozmístěny pod vrcholky tak, že startující některé z nich míjeli dvakrát, poprvé cestou na vrchol a poté zpět při seběhu. Povrch přibližovacích komunikací je převážně asfaltový, úseky mezi jednotlivými vrcholy tvoří lesní cesty, strmá stoupání na vrcholy jsou typicky kamenitá, vyžadující maximální pozornost nejen při výbězích, ale především při krkolomých sebězích. Zdárný seběh z poslední sedmistovky Klíč, byl pro úspěšné absolvování celého ultramaratónu vskutku klíčový. Výjimku tvořily pouze Jedlová a Hvozd s asfaltovou lesní cestou. Nabídku místního podnikatele absolvovat cestu zpět z Jedlové na vypůjčené koloběžce či německého dopravce zajišťujícího výjezd na Hvozd motorovou soupravou nikdo ze startujících nevyužil.IMG 9751
Na startu letošního ultramaratónu stály téměř tři desítky účastníků, což je třikrát více než při prvním ročníku. Je zřejmé, že zdolávání 10 lužických sedmistovek má značný potenciál do budoucna. Nadšení a elán hlavních organizátorů Martina Hunčovského a Petra Solničky, ocenění každého startujícího, solidní zázemí v Radvanci, možnost ubytování a stravování v místu startu a cíle, krása lužické přírody výzva deseti sedmistovek a především báječná parta letošních účastníků jsou předpokladem úspěšného absolvování dalších ročníků.  V letošním ročníku byl v kategorii mužů opět nejrychlejší Daniel Orálek, v kategorii žen loňské vítězství zopakovala Jaroslava Krausová. Více podrobností je uvedeno na webových stránkách ultramaratónu.

 

Statistika

  • Uživatelů 2
  • Články 197
  • Počet zobrazení článků 1054481